IFK Göteborg står nära att förlänga med hela sin tränartopp. Marcus Berg säger att han vill fortsätta, medan Oscar Wendt enligt Sportbladets uppgifter också ska vara högst trolig att få nytt kontrakt.
Björklunds kontrakt som chefstränare löper ut efter nästa säsong, men både klubben och tränaren har gett signaler om vilja till en mer långsiktig satsning. Berg och Wendt, båda 40 år och assisterande tränare, har kontrakt som går ut vid årsskiftet. Liam Wohlén, 27, är tillsvidareanställd.
Berg: ”Det är lite upp till klubben”
Marcus Berg är tydlig med att han vill stanna i klubben.
”Jag har varit tydlig med att jag vill fortsätta. Jag trivs skitbra och tycker det är otroligt kul. Vi har ett driv och tro på det vi gör, hela staben tillsammans och ihop med spelarna. Jag är jättemotiverad”, säger Berg till Sportbladet.
”Det är lite upp till klubben. Vi får se vad det blir nu – om det blir någonting”, säger han med ett leende om förhandlingarna.
Berg ser inte längden på kontraktet som någon huvudfråga. Han tycker att tränarstaben ska utvärderas på resultat, och om det rör sig om ett år eller tio år på kontraktet spelar ingen större roll, säger han.
Frågetecken kring Björklunds roll
En fråga som lyfts kring Joachim Björklund, 55, är om han ser sig långsiktigt som huvudtränare eller assisterande.
”Om jag ser mig som huvudtränare eller inte vet jag inte…men jag vill gärna fortsätta som huvudtränare i IFK Göteborg, absolut. Jag trivs jättebra på jobbet här”, säger Björklund.
Om huruvida han vill ha kvar Berg och Wendt i sina roller är han fortfarande återhållsam, men pekar på deras betydelse.
”Jag gillar dem, de gör ett jättebra jobb här och de är viktiga för IFK Göteborg”, säger Björklund till Sportbladet.
Enligt Sportbladets uppgifter hänger diskussionerna med Berg samman med en högst trolig förlängning med Oscar Wendt, som tidigare tog klivet från assisterande sportchef till assisterande tränare.

Lämna en kommentar