Anthony Elanga är på väg tillbaka till spel efter sin baksideslårsskada. Newcasts tränare Matthias Jaissle anger att 24-åringen kan vara med i truppen när klubben möter Crystal Palace på söndagen den 25 oktober.
Elanga missade Sveriges matcher i Nations League under landslagsuppehållet på grund av skadan, som han ådrog sig på träning. Han fanns inte heller med i laget när Newcastle spelade sin första match efter uppehållet.
Säsongen inledde yttern i högform och gjorde mål i de två första matcherna innan skadan kom.
Jaissle: jobbar riktigt hårt
Tränaren Matthias Jaissle gav en uppdatering om Elangas status på en presskonferens, skriver Expressen.
– Anthony har tränat denna veckan och jobbar riktigt hårt. Han kommer inte att kunna spela 90 minuter men förhoppningsvis kan han vara med i truppen, säger Matthias Jaissle på en presskonferens.
Utan Elanga har det gått sämre för Newcastle, som förlorat tre av sina fyra senaste matcher och ligger på elfte plats i Premier League.

Lämna en kommentar