Lägg till oss som önskad källa på Google
Erdal Rakip, som numera spelar i superettans bottenstrid, berättar för Expressen om sorgen efter sin pappa och saknaden av fru och dotter. Han bekräftar också att Malmö FF tackat nej till honom – men att han inte stängt dörren till en återkomst.
Karriärresan har tagit mittfältaren från spel på Stamford Bridge till kamper i Superettans bottenstrid. I en intervju med Expressen öppnar 31-åringen upp om den personliga motgång som präglat honom: sorgen efter pappan, och livet skilt från frun Candan Rakip och dottern, som varit kvar i Frankrike.
Samtidigt bekräftar Rakip att Malmö FF valt att intevärva honom inför framtiden.
”Jag har aldrig stängt dörren”
Om nobben från Malmö FF hänvisar Rakip till klubbens egen bedömning.
– De kör sitt race och det är deras beslut. Jag har aldrig stängt dörren, säger han till Expressen.
Rakip berättar vidare om hur saknaden efter familjen har påverkat honom i vardagen, medan hans fru Candan Rakip och dottern har varit kvar utomlands under perioden i Sverige.


Lämna en kommentar