Uppgifter ska Premier League-mästarna Arsenal och Londonrivalen Chelsea följa IFK Göteborgs 17-årige mittfältare Oliver Månsson. Spelaren själv tackar för intresset – men har en annan storklubb i tankarna.

Månsson har imponerat i Allsvenskan i år och tog nyligen plats på den engelska tidningen The Guardians lista över världens mest talangfulla spelare. Under lördagen den 17 oktober kom uppgifter om att Arsenal och Chelsea noga ”följer Månssons utveckling”, enligt uppgifterna som kom under lördagen.

– Jag såg det på sociala medier. Det är alltid kul med intresse, säger Månsson till Aftonbladet efter att ha spelat 90 minuter i IFK Göteborgs 2–2-match mot AIK.

Väntar på Barcelona

Den 17-årige mittfältaren har gjort elfte allsvenska starten för säsongen i matchen mot AIK.

– Det har gjorts bättre insatser, men det var okej. Jag fick kriga inne på mittfältet, säger han till Aftonbladet.

Frågan är vilken klubb som hamnar i pole position om ett klubbbyte skulle bli aktuellt. Månsson själv pekar inte mot London.

– Nej, jag har faktiskt inte det [något favoritlag i Premier League]. Det har varit Barça för min del, säger han till Aftonbladet.

Med andra ord är det de spanska mästarna Barcelona som Månsson väntar på ska höra av sig.

– Haha, precis.