Domarnas löner i Premier League publiceras ingenstans – varken av ligan eller av domarorganet PGMOL. Det enda belopp som går att spåra till en namngiven, officiell källa är omkring 240 000 pund per säsong, redovisat av PGMOL:s chef Howard Webb. Men den summan är organisationens totala kostnad för en domare, arbetsgivaravgift inkluderat – alltså inte lönen domaren får ut.
Ingen officiell siffra finns att hämta
Varken Premier League eller PGMOL, Professional Game Match Officials Limited, redovisar vad domarna tjänar. De belopp som ändå cirkulerar på nätet – påståenden om fasta arvoden, ersättning per match och hela årslöner – är uppskattningar utan avsändare.
Webbs siffra är en kostnad, inte en lön
Vid en presentation i mars 2025 redovisade Howard Webb, chief refereeing officer på PGMOL, vilket är den högsta befattningen för domarfrågor i engelsk fotboll, följande belopp per säsong:
| Grupp | Belopp per säsong |
|---|---|
| Select Group-domare, Premier League | omkring 240 000 pund |
| Select Group-domare, Championship (18 stycken) | omkring 120 000 pund |
| Assisterande domare | omkring 110 000 pund |
Tabellen visar att 240 000 pund är omkring dubbelt så mycket som det redovisade Championship-beloppet på 120 000 pund, och att de assisterande domarnas 110 000 pund ligger strax under. Men det viktigaste med siffrorna står inte i tabellen: 240 000 pund är organisationens totala kostnad för en domare, inklusive arbetsgivaravgiften National Insurance.
Summan är alltså inte vad domaren får ut, och hur stor andel som är lön framgår inte av Webbs redovisning. Räknat till svenska kronor, med växelkursen 12,92 kronor per pund den 4 september 2026, motsvarar 240 000 pund omkring 3,1 miljoner kronor – som kostnad, inte som lön.
PGMOL varnar för förluster och ber om pengar
I samma presentation sade Webb att PGMOL riskerar att förlora 23,1 miljoner pund under de kommande fem åren – i genomsnitt drygt 4,6 miljoner pund om året – och bad om mer finansiering.
Domarersättningar i fyra andra ligor
The Athletic publicerade i april 2024 en genomgång av domarersättningarna i fyra andra ligor:
| Liga | Ersättning |
|---|---|
| La Liga | fast säsongslön 124 256 pund, plus 4 205 pund per match och 21 929 pund för bildrättigheter |
| Serie A | 76 954–77 345 pund |
| Ligue 1 | 66 716–67 058 pund |
| Bundesliga | 52 977–70 067 pund |
Serie A, Ligue 1 och Bundesliga ligger med sina redovisade belopp någonstans mellan 52 977 och 77 345 pund. Genomgången anger inte hur många matcher ersättningen bygger på, så totallönen för en La Liga-domare går inte att räkna fram ur tabellen.
Sätts siffrorna sida vid sida framstår Premier League-domaren som dyr, omkring 240 000 pund mot La Ligas 124 256 – men jämförelsen håller inte, eftersom Webbs belopp är en kostnad för arbetsgivaren medan The Athletics siffror är ersättning till domaren.

Lämna en kommentar